Rok 2021. Na snímku níže jsem zachytil zřícené orlí hnízdo a ornitologa/kroužkovatele Pepu Veselého, se kterým jsme prohledávali okolí. Ten samý den jsme společně zhodnotili situaci a pečlivě vybrali nejvhodnější strom pro stavbu nového hnízda. Jak známo, orli, stejně jako třeba čápi, se také rádi opakovaně vrací na stejná hnízdiště.
Krásná, silná, mírně nakloněná borovice se stala nositelkou nového orlího hnízda, které jsem umístil na její vrchol. Využil jsem zde arboristické dovednosti a lehkou redukcí koruny mírně posunul těžiště stromu blíže osy kmene, ale zároveň ponechal dostatek asimilačního aparátu pro jeho další růst. Získaný materiál jsem použil na stavbu hnízda, takže na vrchol stromu mi stačilo vytáhnout si pár dubových větví pro pevný základ hnízda.
Pak už zbývalo jen počkat na začátek roku 2022, abychom se potěšili obsazením hnízda orly mořskými. V únoru orli hnízdo během jednoho týdne povýšili na stavbu hodnou jejich druhu. Nanosili na něj vrstvu materiálu silnou 30 cm. Od nejsilnějších větví po tu nejjemnější travinu na vystlání hnízdní jamky. V následujících měsících jsme dalekohledem pozorovali sedící ptáky na hnízdě.
Z obsazení hnízda jsem měl velkou radost. Speciálně pro toto hnízdo jsem si během dubna vyčlenil několik hodin času jen na jeho pozorování. Sic na velkou vzdálenost, ale i tak se mi naskytl nádherný pohled. Po několika hodinách zírání do dalekohledu se jakoby odnikud vyhoupl na hnízdo pták s rozpětím křídel téměř dva a půl metru. Přinesl potravu, podělil se s druhým dospělým a vystřídali se na hnízdě. Vše nasvědčovalo úspěšnému hnízdění. Po měsíci, v době značení mláďat, však přišla studená sprcha. Na místě jsme našli prázdné hnízdo bez mláděte a dospělé ptáky jsme také nezahlédli. Na hnízdě zbyla jen ocasní část ryby jako jejich potrava. Proč se orlům nepodařilo mládě je dodnes záhadou a příčin může být celá řada.
Cenou útěchy v tomto případě byla odolnost hnízda (i stromu) vůči meteorologickým vlivům, které v posledních letech zintenzivňují svou sílu. Přestože se zde v předešlých týdnech přehnala řada bouří, naše hnízdo vydrželo. Že byla jedna z bouří opravdu silná dokládá vyvrácený, statný buk, který je vidět na následujícím snímku pořízeném z dronu. V době, kdy jsem stavil orlům nové hnízdo, byl tento buk nejmohutnějším stromem místa.
Pro letošní rok je zde tedy hnízdění zmařeno, nicméně pokud orli na místo nezanevřou, tak jim hnízdo poslouží i v dalších letech-což si samozřejmě velice přeji 🙂 .
Aby tento příspěvek nebyl moc smutný:
Na jiných lokalitách to bylo o poznání veselejší a nejednou se nám objevil úsměv ve tváři. Na většině zajištěných hnízd se totiž podařilo orlům vysedět vejce a vykrmit potomky, kteří v těchto červnových dnech trénují svá mohutná křídla a vylétají do oblak.
Pokud při příchodu na hnízdní lokalitu uslyšíme „klikání orlů“ víme, že jsou s největší pravděpodobností mláďata na hnízdě. Je to totiž známý a zároveň krásný, varovný hlas jejich rodičů, kteří se vždy drží v blízkosti.
Foto: Petra Kopková
Následující fotografie zachycuje dvě mláďata orla mořského, která se vylíhla na opravdu zvláštním hnízdě. V předchozím roce ho objevil Pepa Veselý spadlé na zemi i s vejci. Hnízdo jsem tedy kompletně zrekonstruoval a zajistil tak jeho stabilitu. Zvláštností bylo, že ptáci nastavili na můj základ tolik materiálu, že by množství vystačilo na stavbu tří hnízd. Proč? Na to mám několik teorií… Nicméně člověk míní…příroda mění. 🙂
Závěrem: Radostný snímek z dalšího hnízda, které jsem stavil začátkem února 2020. Byla dost zima a mě se utrhla brašna s nářadím, ve které bylo běžné nářadí jako kladivo, hřebíky, mobil, drát, kleště… Proto nemám ani jednu fotku ze stavby tohoto hnízda . Displej mobilu si s ostatním moc neporozuměl. 🙂 Nicméně po dvou letech mi tu ztrátu vykompenzovala tato dvě krásná mláďata.
Pro letošní rok je bilance vcelku slušná. 12 hnízd, které jsme si vzali pod křídla bylo obsazeno a z toho se povedlo orlům na 8 hnízdech vychovat mláďata. Na jednom hnízdě měli dokonce tři a to je stále dost výjimečné.
V těchto dnech připravuji stavby nových hnízd pro orly i černé čápy.
Přidejte se ke mě a ostatním. Darujeme křídla.
Díky všem kdo mě podporují.