Blog

Vyvrácený strom s hnízdem a stavba nového příbytku.

Les je pro většinu lidstva zdrojem surovin. Proto mnohdy připomíná spíše plantáž s rovnými kmeny vhodnými pro zpracovatelský průmysl, než krásný les, jak o něm dokáže vyprávět například Václav Cílek. Jak už víte z předchozích příspěvků, „mí“ černí čápi se snaží přežít a jejich snaha vyvést mladé je neutuchající. Hledají proto místo i v „komerčním lese“. Hnízdo, o kterém je tato fotoreportáž, si čápi postavili na zlomené borovici, která jako jeden z mála stromů poskytla částečnou oporu pro jejich stavbu, jelikož se zlomený strom zaklesl do vedlejšího smrku.

Již při mé první návštěvě (v r. 2020) a jeho kontrole mi bylo jasné, že hnízdo zanedlouho bude třeba nahradit stabilní podložkou na vedlejším stromě a zamezit tak jeho pádu s mláďaty. Hnízdo vydrželo 3 roky, než zlomený strom zcela uschnul. Při letošním kroužkování mladých jsem se tedy rozhodl neotálet a do další hnízdní sezóny jim postavit nové.

Načasování bylo přesné. Při příchodu na místo jsme zjistili, že se strom s hnízdem již vyvrátil. Značně narušený kořenový systém již neudržel váhu starého hnízda.

Zde je vidět „bajonet“, do kterého čápi usadili původní hnízdo.

Smrk, ve kterém bylo zakleslé zlomené větvení borovice, vzal padající strom s sebou. Odhad váhy původního hnízda je cca 400 kg.

Část materiálu z původního hnízda jsme použili na dostavbu náhradního. Před příletem čápů ještě dojde ke kontrole, abychom zjistili, zda nedošlo k jeho vyfoukání.

Použil jsem poslední konstrukci, která byla doma v zásobě. Svářeči jsem ji zaplatil díky pár drobným dárcům a kamarádce Petře, která prodala namnoženou kombuchu a věnovala výtěžek. 🙂

Po krátké přípravě a obhlídce okolí jsme vybrali ten nejvhodnější strom pro instalaci.

Než jsem vystoupal na místo, změřili jsme na zemi výšku původního hnízda nataženým lanem s uzly.

Mezitím přijel na místo hajný LČR, který má na starost daný úsek lesa. Luděk je člověk na svém místě. Toto je druhé hnízdo, o kterém mi řekl. O prvním hnízdě jste mohli číst v předchozích článcích – dostalo zajištění ocelovou vzpěrou… S pomocí kladky a Luďkově aktivitě pod stromem byla konstrukce během chvilky na místě.

Po prvním přibližném umístění došlo k mírné redukci smrku v pozadí. Jelikož je přeštíhlený, a má tak značný výkyv. Odebral jsem pár větví, aby při větru nedocházelo ke kontaktu s novým hnízdem, ale zároveň místo zůstalo kryto, zbytečným pohledům.

Po zahřívací chvilce Luďka čekala práce jinde, tak pomyslné pomocné žezlo předal holkám pod stromem.

Suk, nacházející se cca metr pod hnízdem, poskytl bod pro třetí vzpěru, kterou mi připravily holky mezitím, co jsem instaloval konstrukci.  Je to taková pojistka. Jelikož konstrukce nebyla zhotovena dle mých přesných představ,  rozhodl jsem se ji přidat.

Zátěžový test jsem provedl svými 82 kg + cca 40 kg materiálu, který mi dole holky uvázaly na lano.

Přidáním materiálu z původního hnízda působí to nové autenticky.

Finální podoba nového příbytku pro černé čápy.

Tuto fotografii jsem pořídil letos než toto hnízdo spadlo. Čtyři mláďata jsme jezdili opakovaně kontrolovat, než se rozletěla do krajiny. Na jaře se uvidí, zda se i nové hnízdo čápům zalíbí. Udělali jsme pro to vše, co bylo v našich možnostech, tak držte palce.

Díky těmto pomocnicím a Luďkovi, jsem měl tentokrát o dost snazší práci. Nemusel jsem slézat ze stromu pro materiál, navíc byla sranda a i v pochmurném počasí to mělo správnou energii. Díky moc za pomoc!

V dalším článku vás vezmu na stavbu nového orlího hnízda…