Blog

Vzpěra pro černé čápy

Dohledat jedno hnízdo černých čápů je jako udělat maturitu – 4 roky ho hledáte a stejně „to“ nemáte jisté.

V případě tohoto hnízda to však bylo jiné a mláďata mají opravdu štěstí. Jeden hajný řekl druhému a to se doneslo až ke mě. Podařilo se mi doslova vykomunikovat polohu hnízda. Díky tomu, že si to hajný nenechal pro sebe, jsem mohl instalovat vzpěru, která zachránila život již druhé generaci mladých čápů.

Na fotografiích níže je vidět, že celé hnízdo držely jen 3 slabé a suché větve. Bylo jen otázkou času kdy by došlo k jeho zřícení. Je to typický příklad, kdy člověk proměnil lesy na plantážní způsob pěstování rovného dřeva. To je skvělé pro dřevozpracující průmysl, avšak těmto ptákům k hnízdění nevyhovuje.

Má „jednoduchá“ pomoc umožní černým čápům obsazovat hnízdo pravidelně, každý rok, i více než 10 let.

3 mláďata v letošním roce (2021)

Rok 2020. Podařilo se mi vyfotit jednoho z rodičů a jediné mládě, které v tomto roce vyvedli. Na fotografii je vidět částečně sesunuté hnízdo na slabých, suchých větvích ještě před zajištěním.

Pokud objevím nové hnízdo, kterému hrozí pád, zajištuji ho hned jak je to možné. Na další fotografii je vidět, že ne vždy je snadné se k hnízdu dostat a často se musí celá akce odložit kvůli dešti.

 

V dalším příspěvku se podíváme na vzorové hnízdo černých čápů u hájovny…