Blog

… zaostřete zrak na nové hnízdo

Další z řady realizovaných hnízd. Tentokrát se jedná o starý komín bývalého lihovaru. O komínu vím od mala, jelikož se nachází ve vesnici Bolechovice , což je od mé hájovny půlhodinka chůze přes les. Od majitelů komína se ke mě dostaly zprávy, že komín navštěvuje bílý čáp a že se dokonce v jeden den objevili čápi dva.

Neváhal jsem dlouho. S dcerou Rozálií jsme se pustili do vytvoření hnízda a třetí den už jsme jej jeli instalovat.

Na komíně se sice podepsaly stopy času a v horní části je značně degradovaný, ale čápům může ještě posloužit řadu let.

Druhý den po instalaci seděl čáp na novém hnízdě a dle reakcí místních lidí, kteří jsou z celé věci nadšení, si to užíval.

 

 

Alfou i omegou je hospodaření v okolní krajině. Tuto krajinu tvoří místní zemědělci, kteří hospodaří opravdu dobře a to se projevuje dostatkem potravy nejen pro čápy.

 

 

4 thoughts on “… zaostřete zrak na nové hnízdo

 1. Martin Szpuk napsal:

  Zpevnit nejprve komín (hlavici) tohle je totiž o velkej problém. Pak hnízdo na nožičky aby komín mohl větrat….majitel stavby bude mít velké problémy pokud čáp zahnízdí a pak jsou na to jiná měřítka nelze jen tak hnízdo sejmout…

  1. Lubor Křížek napsal:

   Dobrý den, Martine, je to přesně jak píšete. Jen problém s přesunem hnízda není tak velký jak se zdá. Vše se dá vyjednat na krajském úřadě.
   Já dělám většinu hnízd pro černé čápy a orly v lese a pro bílé opravdu jen ojediněle, přestože o ně mají v poslední době lidé enormní zájem díky medializaci. Všude, kde jsem dělal hnízda pro bílé čápy, jsem konzultoval vše s majiteli objektů a ti jsou srozuměni se vším co obsazení hnízda následně obnáší. Na většině míst majitelé počítají s náhradním řešením (sloup/stožár s podložkou) v horizontu 10-15 let.
   Ať se Vám daří a díky za komentář.
   Lubor

 2. bártová napsal:

  super,,práce,,

  1. Lubor Křížek napsal:

   Díky. Jsme rádi, že to oceňujete. Příjemný den. Lubor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.